logo
İnşaat sektöründeki faaliyetlerine 1974 yılında başlayan Ceo Proje; İstanbul’un Nişantaşı, Fatih, Güngören, Bahçelievler, Zeytinburnu, Ümraniye ilçelerinde birçok yaşam alanı inşa etmiştir.
Ceo Proje

Blog

Ceo Proje / İnşaat & Yapı  / İnşaat Projesi Nedir, Nasıl Çizilir?

İnşaat Projesi Nedir, Nasıl Çizilir?

İnşaat projesi hazırlamak zor ve emek isteyen bir süreçtir. Hazırlanmakta olan projenin dikkatle takip edilip bitirilmesi aşamasına kadar her önceden tespit edilen her detay çok ama çok önemlidir.

Evinizden çıktığınızda gördüğünüz tüm binalar, evler, siteler, plazaların projesi uygulanması inşaatı bitmiş, kullanıma hazır hale gelmiştir.

Fakat bu bitmiş ve kullanılmakta olan bir bina bitmiş haline gelene kadar başlama ve bitiş tarihi belli, alanında uzman birçok kişinin uyumlu çalışması ile hayata geçirilen projelere İnşaat Projeleri denir.

İnşaat projesinin tamamlanmasının ardından ortaya çıkan eksiksiz bir yapıdır.

İnşaat Projesi Çizimi

Eksiksiz yapının ortaya çıkması doğru ve4 başarılı bir süreç yönetimine bağlıdır. Sizlerin gördüğünüz biten projeler mimari projelerdir. Projeyi yöneten mühendis inşaat projesini çizmeden önce yapılacak projeyle ilgili bazı veriler elde etmelidir.

İlk olarak inşaatın yapılacağı arsayı inceleyerek imar durumunu tespit eder. Daha sonra imar durumunun elde ettiği veriler ile projeyi çizmeye başlar.

İnşaat Projesi Çeşitleri

Dışarıda gözle gördüğünüz yapılar başlangıcından son bitiş notkasına kadar çok fazla aşamadan geçer. Bir yapının arkasında uzmanlarından mimarına, müteahhitten mühendislere kadar birçok unvanlı kişiler projenin tamamlanması için emek harcar

Mimari Proje

Yapının arsa üzerindeki vaziyeti, kat planı, cephe görünüşleri ve en az iki düşey kesitini çatı planını içerir.

Statik Proje

İnşaat mühendisleri tarafından hazırlanan ölçekleri yapının büyüklüğüne ve özelliğine göre belirlenen, betonarme, yığma çelik ve benzer, yapıların türlerine göre taşıyıcı sistemlerini gösteren, bodrum kat dahil tüm kat planları, çatı planları, bunların kesitleri detayları ve hesaplarıdır.

Henüz Yorum Yok

Yorum Yap